حسابداری حمل و نقل

مهم‌ترین نکته در شروع هر کسب‌وکاری اطمینان از انجام صحیح امور حسابداری و مالی است. بخش حسابداری هر شغل حرف اول را در بقای آن حرفه می‌زند.

حسابداری حمل و نقل

حسابداری حمل و نقل

همان‌طور که می‌دانید حرفه‌ی حمل‌ونقل و باربری نیز مانند سایر مشاغل ماهانه دارای حسابداری حمل و نقل از جمله انواع هزینه‌ها، برگ خریدها و  اسناد مالی مربوط به صدور بارنامه‌ها هست.

اسناد حمل

بارنامه در حسابداری حمل و نقل به منزله سند قرارداد حمل، رسید دریافت کالا و سند مالکیت آن است و همچنین سندی است که زمان ادعای خسارت از شرکت بیمه می تواند به عنوان پشتوانه مورد استفاده واقع شود.

بارنامه

 در اصطلاح بين المللي كشتيراني بارنامه را (بيل آف ليدينگ) و در جاده و هواپيما CMR و در راه آهن CIM مي خوانند. بارنامه در حسابداری حمل و نقل مدركي است براي حمل يك واحد.

پروفرما

سیاهه در حسابداری حمل و نقل خريدي است كه فروشنده از مبداء به عنوان پيشنهاد فروش يا تعيين ارزش و شرايط فروش صادر مي كند كه سياهه بايد به تاييد مركز تهيه و توزيع مربوطه برسد پروفرما را پيش فاكتور نيز مي گويند.

ترانشیپ

ترانشیپ در حسابداری حمل و نقل عبارت از روش گمركي است كه به موجب آن كالا تحت نظارت گمركي از يك وسيله حمل و نقل ورودي به يك وسيله حمل و نقل خروجي (صدور ) در حوزه يك دفتر گمركي كه آن دفتر در عين حال دفتر گمركي توأم است ، كه هم براي واردات و هم براي صادرات اختصاص دارد.

سيف

سيف در حسابداری حمل و نقل به معناي بهاء تمام شده كالا در مركز كشور مقصد است كه تشكيل ميشود از بهاء كالا در شهر مبداء به اضافه هزينه بسته بندي و كرايه حمل تا بندر كشور مقصد و هزينه بيمه تا مقصد.

سي انداف

در حسابداری حمل و نقل یعنی فقط بهاء كالا در مبداء به اضافه هزينه هاي بسته بندي و كرايه تا بندر مقصد.

كابوتاژ

عبارت است از حمل كالا از يك بندر كشور به بندر كشور ديگر و همچنين از يك گمرك به گمرك ديگر كه از راه كشور همجوار صورت گيرد و براي كابوتاژ تشريفات گمركي لازم است و دو نوع اظهارنامه گمركي هنگام خروج كالا از بندر يا مرز و ديگري هنگام ورود به گمرك يا مرز ديگر تنظيم ميشود.

فعالیت کریر

فعالیت کریر در حسابداری حمل و نقل عبارت است از تصدی بلافصل انتقال کالا از یک کشور به کشور دیگر از طریق یکی از حمل و نقل­های (حمل و نقل هوایی- حمل و نقل دریائی- حمل و نقل زمینی- حمل و نقل ریلی) طبق قرارداد منعقد شده.

وی جی ام

حسابداری حمل و نقل مخفف تاییدیه وزن کانتینر  می باشد و از تاریخ اول ژانویه سال ۲۰۱۶ مصادف با یازدهم تیرماه ۱۳۹۵ برای کلیه کانتینر های پر صادراتی و ترانزیتی در کلیه بنادر لازم الاجرا می باشد.

پیش کرایه

پیش کرایه در حسابداری حمل و نقل، دریافت وجه حمل بار طبق توافق خریدار و فروشنده از فروشنده بار است

پس کرایه

پس کرایه در حسابداری حمل و نقل، دریافت وجه بار طبق توافق طرفین از خریدار بار است.

حق کمیسیون

حق کمیسیون در حسابداری حمل و نقل، مبلغی است که شرکت حمل و نقل از رانندگان بابت کمیسیون دریافت میکنند.

ارزش کالای صادراتی در گمرک

هر کالایی که به عنوان صادرات به گمرک اظهار می شود صرف نظر از قیمتی که طبق قرارداد برای آن تعیین شده به طور کلی فارغ از ارزش کالا در خارج دارای قیمتی است که قبلا توسط مرجع رسمی دولتی تعیین شده است.

.